Poradnik

Przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, jak zachować się w obliczu śmierci bliskiej osoby. Opisujemy formalności,
których należy dokonać w ramach procedur pogrzebowych.

Jeżeli śmierć nastąpiła w miejscu zamieszkania, w pierwszej kolejności są Państwo zobowiązani do powiadomienia o zgonie pogotowia ratunkowego. Następnie lekarz z pogotowia, na podstawie dowodu osobistego, wystawi kartę zgonu. W kolejnym kroku należy poinformować nasz zakład o sytuacji, a my niezwłocznie przyjedziemy po zmarłą osobę i zorganizujemy transport do naszej chłodni.

Z dowodem osobistym oraz kartą zgonu należy udać się do naszego zakładu. Można również skontaktować się z naszym przedstawicielem za pośrednictwem biura mobilnego dostępnego pod numerem 501 752 502, z prośbą o przyjazd.

Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, lekarz prowadzący wystawi Państwu kartę zgonu pacjenta. Może to zrobić również osoba upoważniona do wydawania takich dokumentów. Z otrzymaną kartą zgonu oraz dowodem osobistym należy udać się do naszego zakładu – można również skontaktować się z naszym przedstawicielem poprzez biuro mobilne dostępne pod numerem 501 752 502, z prośbą o przyjazd.

Informacje o karcie i akcie zgonu

Karta zgonu jest dokumentem wystawianym przez lekarza stwierdzającego zgon. Dokument ten jest niezbędny, by uzyskać możliwość przewiezienia ciała zmarłej osoby do chłodni. W sytuacji, gdy śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych, takich jak między innymi wypadek czy przestępstwo, zwłoki przewożone są do zakładu medycyny sądowej. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok zgodę na odbiór ciała wydaje prokuratura – wówczas kartę zgonu wystawia lekarz z zakładu medycyny sądowej przeprowadzającej autopsję.

Akt zgonu wydawany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu. Na podstawie stosownego upoważnienia akt zgonu może zostać wydany zakładowi pogrzebowemu. Do wydania aktu zgonu niezbędny jest również dowód osobisty zmarłej osoby.

Informacje o zasiłku pogrzebowym ZUS

Nasz Zakład Pogrzebowy KALLA organizuje pogrzeby, które w całości mogą zostać sfinansowane przez zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz karty zgonu oraz dowodu osobistego, należy przedstawić również dowód ubezpieczenia osoby zmarłej – legitymację emeryta lub rencisty, bądź też dokument ostatniej wypłaty świadczenia przez ZUS. Koszty organizacji uroczystości pogrzebowej reguluje się w momencie podpisania zlecenia wykonania pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje jedynie wówczas, kiedy osoba zmarła była ubezpieczona lub pozostawała na utrzymaniu osoby ubezpieczonej.

Nasz zakład dopełnia wszelkich formalności. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny. Całodobowy numer telefonu 501 752 502
Call Now ButtonZadzwoń